HAVA ARAÇLARINI TANIYALIM

Hava Taşıtları Nelerdir:

Hava Taşıtları: İnsanların ulaşmak istedikleri yere havadan düz bir doğrultu ile doğrudan ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayan araçlardır. Günümüzde ulaşımda kullanıldıkları gibi eğlence amaçlı olarak da kullanılmaktadırlar.

Uçak: Kanatlarının altındaki havanın yaptığı basınç yardımıyla yükselip ilerleyebilen motorlu hava taşıtıdır.

Hava Taşıtları: Uçak

Jet: Tepkili motorlarla çalışan, özel cihazların çıkardığı gazla basınç sağlanan, hızı diğer uçaklara göre 5 kat daha hızlı olabilen uçaklardır.

Hava Taşıtları: Jet Uçağı

Planör: Hava akımlarından yararlanarak uçan, uçağa benzer motorsuz hava taşıtıdır. Yerden havalanması için bir araçla çekilmesi veya ilk kalkışı sağlaması için küçük bir motoru olabilir. Fiyatları çok uygun olduğu ve tamamen ses çıkartmadan uçabildiklerinden, genellikle turistik amaçlı veya hobi amaçla kullanılmaktadır.

Hava Taşıtları: Planör (motorsuz)                                        Hava Taşıtları: Planör (motorlu)

Helikopter: Dik iniş ve çıkış yapabildiği için dar yerlerde de kullanılabilen, iniş için özel pist gerektirmeyen, tepeden pervaneli uçan taşıtlardır.

Hava Taşıtları: Helikopter

 

Zeplin: Uzun silindirik bir balonun, havadan daha hafif gazlarla doldurularak kaldırma kuvveti sağlayan ve alt kısmında insan taşıma kabini bulunan, pervaneler yardımıyla havada istediği yöne gidebilen hava araçlarıdır. Günümüzde sadece turistik amaçlı gezilerde kullanılmaktadır.

Hava Taşıtları: Zeplin

Balon: Isıtılmış hava ile doldurulan,  küre biçiminde, alt kısmında insan taşımakta kullanılan sepeti bulunan rüzgarsız havalarda uçabilen bir hava aracıdır. Günümüzde turistik ve hobi amaçlı kullanılmaktadır.

Hava Taşıtları: Balon

 

Hava Taşıtları: Hava taşıtları çizimleri