Havacılık Tarihi

 17 ARALIK 1903 : WRIGHT KARDEŞLER, İLK UÇAK

Wright kardeşler, kontrolleri olan, 12.2 metre kanat açıklığına sahip, pilotla birlikte 338 kg ağırlığında bir uçak yaptılar. Bu uçaklarını 12 beygir gücünde bir motorla desteklediler. 17 Aralık 1903 yılında yaptıkları denemede 12 saniye havada kalıp, 36.5 metre yol aldılar ve havacılık tarihinde yeni bir sayfa açılmış oldu...

havacilik tarihi, wright kardeşler, ilk uçak

KEŞİFLER DÜNYASI ALIŞVERİŞ SİTESİ'ni ziyaret ettiniz mi? En uygun fiyatlarla Puzzle, Kitap, Yetişkin Hobi, Çocuk Hobi, Oyuncak Keşifler Dünyası Ltd. Şti. Alışveriş sitesinde...

25 TEMMUZ 1909 : İNGİLİZ KANALI'NIN, UÇAKLA, İLK GEÇİLİŞİ

Fransız pilot, Louis Bleriot, 37 kilometre genişliğindeki İngiliz Kanalı'nı, Calais'ten Dover'a kadar uçarak uçakla ilk geçen kişi oldu.

havacilik tarihi, uçakla ingiliz kanalının geçilişi, louis Bleriot

havacilik tarihi, uçakla ingiliz kanalının geçilişi

 28 MART 1910 : İLK DENİZ UÇAĞI

Fransız Henri Fabre, Monaco'da kendi tasarladığı deniz uçağıyla ilk uçuğunu Akdeniz'de yaptı.

havacılık tarihi, ilk deniz uçağı, henri fabrehavacılık tarihi, ilk deniz uçağı, henri fabre

KEŞİFLER DÜNYASI ALIŞVERİŞ SİTESİ'ni ziyaret ettiniz mi? En uygun fiyatlarla Puzzle, Kitap, Yetişkin Hobi, Çocuk Hobi, Oyuncak Keşifler Dünyası Ltd. Şti. Alışveriş sitesinde...

 17 EYLÜL 1911 : AMERİKA KITASININ UÇAKLA GEÇİLİŞİ

Amerika kıtasının bir uçtan diğer uca uçakla geçildi. Pilot Calbraith Rodgers, New York'tan başladığı uçuşunu Kalifornia, Lon Beach'te tamamladı ve 84 gün sürdü. Calbraith Rodgers, 84 gün boyunca 69 defa iniş yaptı ve havadaki toplam süresi 3 gün 10 saat oldu.

 

25 AĞUSTOS 1919 : DÜNYANIN İLK ULUSLARARASI HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI

Paris'ten Londra'ya ilk uçakla taşımacılık başladı. 2.5 saat süren ve her gün yapılan bu seferlerde bir yolcu ve kargo taşınıyordu. Kargo, gazeteler ve Devonshire kremleri içeriyordu...

20 MAYIS 1927 : İLK ATLANTİK UÇUŞU

Charles Lindbergh, hiç durmadan ilk Atlantik Okyanusu uçuşunu gerçekleştirdi. New York'tan Paris'e, Atlantik Okyanusu uçuşunu, uçağı "Spirit of St. Louis" ile 33 saat 30 dakikada gerçekleştirdi.

21 MAYIS 1932 : ATLANTİK OKYANUSUNU GEÇEN İLK KADIN PİLOT

Amelia Earhart, Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın pilot oldu. Newfoundland'dan başladığı uçuğunu 14 saat 54 dakika sonra Kuzey İrlanda'da tamamladı.

Amelia Earhart, uçuşlarını devam etti ve yeni rekorlar kırdı. Dünyayı uçakla dolaşmak için çıktığı uçuşunda 2 Temmuz 1937 yılında kayboldu.

havacılık tarihi, atlantiği geçen ilk kadın pilot, amelia earhart

6 MAYIS 1937 : HAVAGEMİSİ ZEPLİN'İN PATLAMASI

Hava gemileri 1930'lu yıllarda en büyük hava ulaşım araçlarıydı. Fakat tehlikeli bir madde olan hidrojen gazıyla uçabiliyordu. 245 metre uzunluğundaki Zeplin (Zeppelin),  190 milyon litre hidrojen gazıyla birlikte, son seferine çıktığında 36 kişi taşıyordu. New Jersey yakınlarında Lakehurst'te hidrojen gazının alev almasıyla alev topuna döndü ve hava gemileri bundan sonra kullanılmadı.

havacılık tarihi, zeplinler, zeplin faciası

havacılık tarihi, zeplinler, zeplin faciası

4 TEMMUZ 1938 : DÜNYA ÇEVRESİNDE İLK UÇUŞ

Howard Hughes, 23.803 kilometre uçarak dünyanın çevresini 3 gün 19 saatte dolaştı. Bu sırada 6 defa deposunu doldurmak için iniş yaptı.

havacılık tarihi, howard huges, uçakla dünya turu

27 AĞUSTOS 1939 : DÜNYA'NIN İLK JET UÇAĞI

Alman Heinkel firması, HE-178 modeliyle ilk jet motorlu uçağı başarıyla test etti. Jet motorlu uçaklar pervaneli uçaklardan farklı olarak, sıcak gazı arkadan fırlatarak itme gücüyle ilerlerler.

havacılık tarihi, ilk jet uçağı, he-178 modeli

1939 - 1945 ARASI : İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI

Birinci Dünya Savaşında olduğu gibi İkinci Dünya Savaşı'nda da savaş uçaklarında gelişmeler oldu. Yük taşımacılında da kullanımı arttı ve daha büyük kargo uçakları geliştirildi.

havacılık tarihi, ikinci dünya savaşı uçakları

14 EKİM 1947 : SES HIZININ GEÇİLMESİ

Amerikan Hava Kuvvetleri pilotu Chuck Yeager, Bell X-1 uçağıyla ses hızını geçen ilk pilot oldu. Chuck Yeager, Kalifornia'daki bu denemesinde yerden 12.800 metre yükseklikte 1072 km/saat hızına ulaştı.

havacılık tarihi, ses hızı rekoru, chuck yeager

2 KASIM 1947 : DÜNYA'NIN EN BÜYÜK UÇAĞI

Havayolu şirketi sahibi Howard Hughes, H-4 Hercules adlı deniz uçağını üretti ve Kalifornia Long Beach'te uçurdu. Tahtadan yapıldığı için "Zarif Kaz (Spruce Goose)" adı verilen uçak 97.5 metre kanat açıklığı ve 24 metre yüksekliğine sahipti. 2005 yılına kadar dünyanın kanat açıklığı ile dünyanın en büyük uçağı ünvanını korudu.

havacılık tarihi, dünyanın en büyük uçağı, spruce goose

1950 : DÜNYANIN İLK CASUS UÇAĞI

İkinci Dünya Savaşı'nda radar teknolojisindeki gelişmeler karşısında radara görünmeyen teknolojiler üretilmeye başlandı. Amerikan Lockheed firması 1950 yılında U2 uçağını üretti. İnce yapılı bu uçak radar dalgalarını yansıtmayan siyah bir maddeyle kaplanmıştı.

havacılık tarihi, ilk casus uçağı, radara yakalanmayan uçak

KEŞİFLER DÜNYASI ALIŞVERİŞ SİTESİ'ni ziyaret ettiniz mi? En uygun fiyatlarla Puzzle, Kitap, Yetişkin Hobi, Çocuk Hobi, Oyuncak Keşifler Dünyası Ltd. Şti. Alışveriş sitesinde...

4 EKİM 1958 : ATLAS OKYANUSUNU JET UÇAKLA GEÇEN İLK YOLCU TAŞIMACILIĞI

İngiliz "Overseas Airways Corporation" şirketi Amerikan şirketlerinden bir kaç gün önce Londa ve New York arasında "Comet 4s" jet uçaklarıyla yolcu taşımacılığına başladı.

havacılık tarihi, ilk atlantik yolcu taşımacılığı

21 OCAK 1970 : JUMBO JET (BOEING 747) UÇAKLARI

Dünya'nın en büyük jet uçağı Boeing tarafında yapıldı ve New York Londra arasında yolcu taşımaya başladı. 400 yolcu kapasitesiyle, 2005 yılına kadar dünyanın en fazla yolcu kapasiteli uçağı oldu.

havacılık tarihi, ilk boeing 747, ilk jumbo jet

21 OCAK 1976 : CONCORDE UÇUŞLARINA BAŞLADI

Fransız ve İngiliz ortak yapımı Concorde uçukları yolcu taşımaya başladılar. Normal jet uçaklar Atlantik Okyanusu geçişini yaklaşık 8 saatte yaparken Concorde'lar Atlantik Okyanusu geçişini 3.5 saatte yapıyorlardı. 27 yıl boyunca Paris-New York ve Londra New York arasında yolcu taşıdılar.

havacılık tarihi, concorde uçakları, sesten hızlı yolcu uçağı

12 NİSAN 1981 : İLK UZAY MEKİĞİ

Uzaya gönderilen roketler dünyaya döndüklerinde okyanusa düşürülüyor ve astronotlar kapsüllerin içinden çıkarılıyorlardı. NASA 1981 yılında, yarı roket yarı uçak ilk uzay mekiği uçuşunu gerçekleştirdi. Kennedy Uzay Merkezi'nden atılan Colombia Uzay Mekiği iki gün sonra dünyaya döndü ve havaalanına normal uçaklar gibi iniş yaptı.

havacılık tarihi, columbia uzay mekiği, ilk uzay mekiği

4 MART 2005 : HİÇ YAKIT ALMADAN DÜNYAYI UÇAKLA DOLAŞMAK

Milyoner maceracı Steve Fossett, hiç yakıt almak için iniş yapmadan 67 saatte dünyayı dolaşan ilk pilot oldu.

havacılık tarihi, uçakla dünya turu, steve fossett

27 NİSAN 2005 : DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇAĞI (AIRBUS A380) UÇUŞUNA BAŞLADI

Airbus A380 dünyanın yeni en büyük uçağı oldu. 80 metre kanat açıklığına sahip olan Airbus A380, 840 yolcu kapasitesine sahip olarak 800 yolcu kapasiteli Boing 747 (Jumbo Jet)'lerden 40 yolcu daha fazla taşıyabilmektedir.

havacılık tarihi, airbus a380, dünyanın en büyük yolcu uçağı